Instagram Nedir? Nasıl Kullanılır?

Iphone uygulamaları içinde büyük çapta popüler olan fotoğraf uygulamasıdır. Özellikle son 1 yıl içinde çok yaygınlaşmış olduğunu farkediyorum.

Hatta çoğu arkadaşımız için fotoğraf = instagram olarak benimsenmiştir. Artık ne kadar yaygın, popüler olduğunu siz düşünün.

Çektiğiniz fotoğraflarınızı eğlenceli şekilde arkadaşlarınızla yada tanımadığınız dünyanın öbür ucundaki insanlarla paylaşmanın en basit yoludur. Takip etme ve edilme twitterdaki gibi Following (Takip ettikleriniz) ve Followers ‘dan (Takipçiler) oluşuyor. Arkadaşlarınızı facebook ve twitterdan kolayca bulabilirsiniz.

Tanımadığınız kişilerin sizi takip etmesini yada fotoğraflarınızı beğenmesini sağlamak için #hashtag yani etiket yazmanızı öneririm.

Fotoğrafınıza ilgili etiketleri yazarak daha çok beğeni (like) alırsınız. Örnek vermek gerekirse aşağıda yer alan  papatya fotoğrafımda #daisy #flower gibi etiketler eklemeniz fayda sağlayacaktır. Etiketi fotoğrafı eklediğinizde yorum kısmına yazabilirsiniz.

Fotoğrafınızı paylaştığınız zaman etiketler sayesinde beğeni alıp, fotoğrafın altına karşılıklı yorumlar yazabilirsiniz. Fotoğraf ile iletişim kurma uygulaması bir nevi.  Benim en çok hayret ettiğim fotoğrafımı paylaşır paylaşmaz 2 saniye sürmeden beğenilerin gelmesi oluyor. Kendim bile inanamıyorum 🙂 O nedenle etiketlerin önemi çok büyük.

Instagram’ı kullanmak için  iphonunuza apple store uygulamasından instagramı aratın ve yükleyin. Ücretsiz (free) uygulamadır.

Logosu bu şekildedir;

Instagram logo

 

Instagram’a eklediğiniz fotoğrafları aynı zamanda Facebook, Twitter, Flickr, Tumblr, Foursquare ve Posterous’da da paylaşabilirsiniz.

 

Instagram’da çok fazla filtre mevcut. Normal, Amaro, Rise, Hudson, X-proII, Sierra, Lo-fi, Earlybird, Sutro, Toaster, Brannan, Inkwell, Walden, Hefe, Valencia, Nashville, 1977, Kelvin.

 

Bu filtreler nedir derseniz, çektiğim bir fotoğrafın üzerinden sizlere filtreleri tanıtabilirim.

 

Normal filtre,

 

Amaro,

 

Rise, 

 

Hudson,

 

X-proII,

 

Sierra,

 

Lo-fi,

 

Earlybird,

 

 Sutro,

 

Toaster,

 

Brannan,

 

Inkwell,

 

Walden,

 

Hefe,

 

Valencia,

 

Nashville,

 

1977,

 

Kelvin,

 

Instagramı ilk yüklediğim zamanda bu kadar çok filtre yoktu. Filtreler çeşitlenerek sizinde fotoğrafınıza istediğiniz filtreyi yaratmanız mümkün hale geliyor.

Instagram’da gözümden kaçmayan bir nokta da bazı arkadaşlar yada ünlüler kendi fotoğraflarını facebookta eklermişcesine ekliyorlar. Instagram sadece bir fotoğraf albümü değil, bunu unutmayalım lütfen.  Birde tanık olduğum bir fotoğraf karesini paylaşmak istiyorum. Ünlülerimizden biri kapkaranlık bir fotoğraf yüklemiş hiçbişey gözükmüyor, dikkatli bakarsanız belli belirsiz ay gözüküyor. Yüz küsur arkadaşımızda bu fotoğrafı like (beğen) etmiş. Ne gördünüz de neyi like ettiniz gerçekten şaşırtıcı…

Neyse ufak bir eleştirinin ardından.. Ee hala yüklemediniz mi?

Hemen yükleyin ve içinizdeki fotoğrafçıyı sizde açığa çıkarın…

YORUMLAR

yorum yaz

Beğenebileceğiniz benzer yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aşağıdaki sorunun cevabını bu alana yazınız
3 + 5=?