Galata Kulesi Maceramız…

galata tower

Geçen aylarda fırsatlardan Galata Kulesi’nde 4 kişilik pasta -çay fırsatını satın almıştım. Rezervasyonuda yaptırmıştım. İçim rahattı. Cumartesi 16.30… Öğleden sonra trafik olabileceği için vapurla mı arabayla mı tereddütünü yaşadık. Köprü açık olunca arabayla geçtik. İstiklal Caddesi’ni yürüdük ve aşağı doğru inince sağa dönünce  hemen kuleye vardık.

En hızlı çözüm vapur aslında. Karaköy iskelesinde inip Tünel’den geçip 5 dk da orda olabilirsiniz.

Biz Cumartesi günü 16.30 olmadan kuleye vardık. İnanılmaz bir kuyruk.. Bir müddet kuyrukta bekledikten sonra, bizim rezervasyonumuz var neden bekliyoruz ki diye schatzımla birbirimize geleneksel bakışımızı attık 🙂 İçeride görevliye durumu izah ettim. Dank diye cevap geldi.. Fırsat için saat bitti. Rezervasyon için aldığınız saat cafenin kapanma saati.. Kısa bir afallamadan sonra… Rezervasyon saati bitiş saati ise ben nasıl seçebiliyorum listeden.. Moral bozukluğu ile geri döndük. Moral bozukluğu oldu, çünkü karşıdan da abim ve kız arkadaşı geliyordu.

Hayal kırıklığıyla napsak n’etsek diye düşünürken, buraya kadar geldik bari kuleye çıkalım dedik. Kuleye çıkış 6 TL. Asansörlere 4 kişi binilebiliyor. Açıkçası ben biraz asansörlerden korktum. Biraz heyecanlandım. Çık çık bitmiyordu.  Aklıma saçma sapan düşünceler geldi. Kalırsak naparız, nasıl çıkarız, bide inişi var bunun vs. Asansörde kendimi ne kadar sıktıysam, asansörden çıkınca dizlerim titredi 🙂 2 kat merdiveni zor çıktım. Başım dönüyordu. Manzarayı da görünce Allahh.. Duvara yapıştım hareket edemedim. Bütün turistler güle oynaya kuleyi tavaf ediyor, ben duvara yapışmış vaziyetteyim. Kötü bir andı… İnsanlar aşağıdaki gibi minnacık gözüküyordu.

Kulenin merdivenleri

galata tower inside

galata kulesi

Denize doğru bakınca manzara muhteşemdi .

galata tower

 martı

galata kulesi

Ama her yer beton yığını.. Gözler yeşillik arıyor 🙁

Tam turu tamamladıktan sonra aşağıya ineceğim için çok mutluydum. İnerken cafenin müdürü ile de  konuşup durumu anlattık. Sonra fırsat aldığım firmayla görüştüm. Önümüzdeki günlerde kuponu tekrar kullanabileceğimizi belirttiler.

Bir kaç hafta sonra o asansör stresini yaşamaya gerek var mı gitmesek mi diye düşünürken erkenden gidelim, hem kalabalık olmaz, hemde asansörle rahat çıkarız diye birbirimizi gaza getirdik. Tabi abim ve kız arkadaşı bi daha gelmedi.  Pazar sabahı öğlene doğru kuleye gittik. Asansörle çıkarkende çok rahattı. Hiç sıkıntı yaşamadan kuleye çıktım. Pastamızı seçtik, çayımızı içtik. Turistler akın etmeye başlayınca bizde fotoğraflarımızı çekip kuleden ayrıldık. 2. gidiş sorunsuz şekilde geçti.

galata kulesi mönü

galata tower

galata kulesi iç mekan

Bizim 4 kişilik fırsat abimler gelmediği için yandı. 2 kişilik kullanmış olduk. Bundan sonra fırsatlardan ve alışveriş sitelerinden pek alışveriş etmemeye başladım.  Belki benim şansıma oldu ama bir kaç denemem hüsranla sonuçlandı.

YORUMLAR

yorum yaz

Beğenebileceğiniz benzer yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aşağıdaki sorunun cevabını bu alana yazınız
5 + 8=?